Sosyal Medya ve SEO

17:08 - by OMS Grup

Aramızda sosyal medyayı kullanmayınımız yoktur herhalde. Günümüzde en çok kullanılan internet siteleri hiç kuşkusuz sosyal medyalardır.Bunlara örnek Facebook,Twitter,İnstgram gibi.

Peki sosyal medyanın Seo çalışmalarına etkileri nelerdir onlara değinelim. Sosyal medya özellikle kurumlarının müşterilerine ulaşması bakımından oldukça talep gören bir platform olmaktadır.Reklam ve tanıtımlarını müşterilerine sosyal medya aracılığı ile yapmaktadır.

 

Sosyal medya doğal backlink kazanmak için en uygun sitelerdir. Sosyal platformlarda yaptığınız bir paylaşım arama motorları tarafından backlink olarak görünür bununla birlikte bu platformlarda arttırdığınız takipçi sayısı da sitenizin ziyaretçi sayısının artmasını sağlayacaktır. Sosyal medyadaki profillerinizin beğenilme ve takip edilme sayınızın artması SEO bakımından oldukça yararlıdır. Sosyal medyada yapacağınız doğru hamlelerle bir çok kitleye ulaşabileceksiniz. Buda maliyetleriniz düşmesine yardımcı olacaktır. Sosyal medyada oluşturduğumuz reklam ve kampanya çalışmaları ile satış rakamlarınız arttırabilirsiniz.

 

İnternetin hızla gelişmesi ile işletmelerin kullandığı iletişim araçlarının değişmek de olduğunu gözlemekteyiz. Sosyal medyanın geleneksel medya araçları kadar ve hatta onlardan daha fazla etkili olduğu söylemek yanlış olmaz. Televizyon ve gazete gibi iletişim araçları hala etkin ve başarılı olmakla beraber, sosyal medyanın günden güne önemini artırmasının sebeplerinden biri de gerçek zamanlı iletişim ve etkileşimi mümkün kılması, haberlerin ve sosyal geri bildirimlerin daha hızlı ortaya konulabilmesidir. Gündelik yaşamlarımızın her alanında giren facebook, twitter, google+, LinkedIn, instagram, Youtube, Tumblr, Pinterest ve diğer sosyal paylaşım ağları, sadece sosyal yaşantımıza ve sosyal ilişkilerimize yön vermekle kalmamakla birlikte, tüketim ve satın alma alışkanlıklarımızı da değiştirmeye başlamıştır. Sosyal medyanın toplum ve ilişkiler üzerindeki tartışılmaz yönlendirici etkisini kullanmak isteyen işletmeciler, yatırım planlarında ve pazarlama stratejilerinde sosyal medyaya her geçen gün daha fazla yer vermeye başlamışlardır.

 

Bir ürünün veya içeriğin binlerce kişi tarafından beğenilmesi ve paylaşılması arama motorlarının o ürüne veya içeriğe binlerce kişinin profili üzerinden erişmesini sağlayacaktır.